Lakritsista on monenlaiseen herkutteluun. Maista ja testaa nyt baarimestari Teemu Meurosen kehittelemät kotoisat lakudrinkit karanteenista selviytymiseen.

Verlan kesäbooli
1/2 Vesimeloni
1 l Ginger alea
1 – 1.5 l Sitruunavissyä
1,5 – 2 dl Lakritsi-appelsiinisiirappia
jäisiä pakaste mansikoita
Soseuta vesimeloni tehosekoittimessa tai sauvasekoittimella, kunnes se on nestemäistä. Siivilöi meloni tarjoiluastiaan, jotta hedelmäliha ja siemenet eivät tule mukaan booliin. Mittaa astiaan lakritsisiirappi ja sekoita vesimelonin kanssa. Lisää Ginger ale sekä jäiset pakastemansikat.
Jos haluat tehdä boolista aikuisten version voit käyttää ginger alen tilalla kuivaa/puolikuivaa kuohuviiniä tai lisätä alkuperäisten ainesten lisäksi booliin giniä sekä mansikkalikööriä
Tarjoile tuoreiden marjojen sekä Kouvolan lakritsin kanssa
Lakritsisiirappi
2dl fariinisokeria
3dl vettä
2tl Kouvolan lakritsi lakritsijauhetta
Puolikas appelsiini
Miittaa ainekset kattilaan, kiehauta ja keitä sen jälkeen hiljalleen 20-30min.

Torkkarin Vappu
4 cl Tummaa rommia.
1,5 tl lakritsisiirappia
Simaa
Sitruunan siivuja
Sekoita ainekset jäiden kera hyvin. Voit, myös ravistaa rommin ja siirapin keskenään, jotta siirappi sekoittuu hyvin. Kaada hyvin sekoitetut ainekset lasiin. Koristele sitruunan viipaleilla. Nautiskele
Ps. Tippaleivät ovat erinomainen lisuke drinkin kanssa ja tunnelmaan saa kivan twistin laittamalla vaikka hieman Viikatetta soimaan.
Lakritsisiirappi (valmista siirappia noin 1dl)
1,5 dl Fariinisokeria
2 tl Lakritsijauhetta
3 dl vettä
Kiehauta ainekset kattilassa ja keitä hiljalleen noin 20min, kunnes seos on sakeutunut siirappimaiseksi. Anna jäähtyä hyvin. Maku paranee ajan myötä eli tämä kannattaa tehdä jo edellispäivänä valmiiksi.

Repoveden rauha
2cl jameson (tai vastaava viski)
2cl triplse sec
1tl lakritsi jauhetta
Kaakaota
Nautiskellaan nuotion äärellä lakun kera 👌
Maultaa sitruksisen suklainen, lakritsi tuo drinnkiin upeaa suolaisuutta makean kaveriksi täydentäen combon täyteen potentiaaliin.
Voit myös vaihtoehtoisesti käyttää 4cl viskiä ja puristaa sekaan limemehua. Tai jos et ole viskin ystävä niin tumma rommi on aina hyvä kaveri näiden makujen kanssa.

Gin á la Kouvola
4cl Gin
1,5tl lakritsijauhe
1/2 sitruunan mehu
5tl mansikkamelba
Jatketaan spritellä tai ginger alella
Mittaa aineet shakeriin ja ravista vahvasti sekaisin jäiden kanssa
(Reippaalla ravistuksella saat sitruunamehusta kauniin vaahdon cocktailin pintaan)
(Tähän käy mikä vain shakeri tai blenderi)
Siivilöi jäillä täytettyyn lasiin
Jatka spritellä tai ginger alella
Tästä saa lasten version jättämällä ginin pois ja joukkoon voi lisätä hitusen vaniljaa tuomaan makeutta 🙂
Mansikkamelba (noin 4 annokseen)
50g mansikoita (tuoreita tai pakaste. Sulata pakastemansikoita hieman ennen käyttöä)
1tl sokeria
2tl sitruunamehua
Aja ainekset sekaisin blenderillä tai sauvasekoittimella